[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/language/hr/common.php:1)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/language/hr/common.php:1)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4767: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/language/hr/common.php:1)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4768: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/language/hr/common.php:1)
Croatia Naturally Forum • Pogledaj temu - novi zakon i nudizam
Forumske objave / Forum Announcements

VAŽNO: Prije registracije na forumu svakako pozorno i u cijelosti pročitajte pravila i uvjete korištenja foruma. Molimo pridržavajte se pravila i uvjeta korištenja foruma, inače vaš korisnički račun može biti obrisan.

IMPORTANT: Before registering on the forum be sure to carefully and fully read forum's terms of use and rules. Please follow the forum's terms of use and rules, otherwise your account may be deleted.

novi zakon i nudizam

Diskusije općenito na temu naturizma/nudizma. Prošlost, sadašnjost, budućnost. Tko su naturisti / nudisti? Naturistički bonton. Naturizam i religija. Kako započeti? Samci i samkinje. Politika i pravna strana. Filozofija naturizma/nudizma. Laganije štivo. Itd.

Re: novi zakon i nudizam

PostPostao/la fireball » 02 sij 2013 02:56

ovo moralni osjecaji mi nikako ne lezi...

sto se tice 3. navoda zakona ja bi jos dodao balkone/terase/loggie i slicno. i jos jedno pitanje u vezi istoga; sto je sa prozorima? naime, prepostavimo:
neko je u nekom kampu/vikendici/necemu sto je u 'prizemlju' i setka se gol po kuci (sasvim razumna pretpostavka ili je njegova ili je platio nema smisla da bude drukcije :) ) i susjed ili neki prolaznik se prizorom gole osobe osjeca da su nejgovi "moralni osjecaji" ugrozeni i uvrijedeni (ili je samo jako voljan inatiti se onima unutar kuce)? da li je to regulirano nekim potpuno bedastim zakonom ili?

tnx na odg
fireball
Reg. korisnik(ca) / Reg. user

Slike: 0
Spol: Muški

PostPostao/la BunnyRabbit » 02 sij 2013 15:33

CroNat je napisao/la:...

Ok, to je po prijedlogu zakona koji (valjda) jos nije prihvacen. A sta je sa postojecim zakonima?

CroNat je napisao/la:Golotinja se spominje u čl. 14. st. 2:

(2) Tko se na javnom mjestu koje za to nije predviđeno pojavi gol ili pokazuje spolne
organe ili na drugi način vrijeđa ili omalovažava moralne osjećaje građana kaznit će se
novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 do 4.000,00 kuna ili kaznom zatvora u trajanju do 20
dana.

Mislim da ovakva formulacija pruža puno interpretacija. Sumnjam da će policija sada patrolirati po (udaljenijim) divljim plažama i loviti golaće, ali postoji mogućnost da ako nekoga zasmeta nečija golotinja na nekoj plaži, pozove policiju i ova kazni golaća. Bilo je po novinama slučajeva da su "zabrinuti" građani zvali policiju zbog golaća na plažama, ako se dobro sjećam, bilo je toga u Dubrovniku i Splitu. Bojim se da bi i gradonačelnik Primoštena loše završio, ako bi se ovaj članak zakona striktno primjenjivao.

Na ovaj nacin se je i dosad tumacilo ako se ne varam. Sluzbena osoba nije mogla naplatiti kaznu ili izvrsiti prijavu, ali ako je gradanin prijavio da mu necija golotinja smeta to se smatralo narusavanjem njegovih osjecaja (ili tako nesto sukladno vazucem zakonu o JRM). Po ovome sluzbena osoba moze napisati kaznu i po vlastitom nahodjenju cinjenicom da je netko gol bez prijave gradana. Cime se nesluzbene plaze stavljaju u jako nepovoljan polozaj.

CroNat je napisao/la:Javno mjesto definirano je ovako:
Što se tiče vožnje bez odjeće, mislim da bi se tu primjenilo ovo:

Prekršaj je počinjen na javnom mjestu i u
situacijama kada su njegova obilježja ostvarena na prostoru koji nema značaj
javnog mjesta ako je to mjesto dostupno pogledu ili čujnosti s javnog mjesta ili je
njegova posljedica nastupila na javnom mjestu;

Ako ja to dobro shvaćam, vožnja bez odjeće nije dopuštena. Isto tako, ne smiješ biti gol u vlastitom dvorištu ako te netko s ulice može vidjeti.

Ok a sta ako imas zatamljena stakla? ok, po hrvatskim zakonima je to zabranjeno na staklima vozaca, suvozaca sofer sajbi. ali stakla zadnjeg sica smiju biti potpuno zatamnjena.
Dali dali ja mogu sjediti gol na zadnjem sicu, di me nitko ne vidi; dok me moj sluzbeni sofer u urednoj uniformici vozi doma s plaze? (karikiram naravno, nisam toliki dasa; ali primjera radi)
BunnyRabbit

PostPostao/la CroNat » 03 sij 2013 09:21

Nisam pravnik, ali mislim da se slobodno možeš voziti gol na zadnjem sjedalu limuzine sa zatamnjenim staklima :-). Ali ako te uhvate, nemoj se vaditi na policiji kako sam ja rekao da može :-).

Sumnjam da će policija patrolirati po plažama. Problem bi mogle biti one neslužbene plaže koje koriste naturisti a na koje zadnjih godina dolazi sve više tekstilaca. Dovoljan je jedan telefonski poziv... Mada sumnjam da bi policija i tu nešto kažnjavala, možda neko usmeno upozorenje, iako je i to već previše... Kazne bi valjda uslijedile kad bi se netko skinuo na dobro posjećenim tekstilnim plažama i sl. Barem se ja tako nadam...
Croatia Naturally
http://www.cronatur.com
CroNat
Moderator/ica
Moderator/ica

Slike: 39

PostPostao/la BunnyRabbit » 03 sij 2013 11:26

CroNat je napisao/la:Nisam pravnik, ali mislim da se slobodno možeš voziti gol na zadnjem sjedalu limuzine sa zatamnjenim staklima :-). Ali ako te uhvate, nemoj se vaditi na policiji kako sam ja rekao da može :-).

Ja isprintao tvoju izjavu pa nek dodu. :D

CroNat je napisao/la:Sumnjam da će policija patrolirati po plažama. Problem bi mogle biti one neslužbene plaže koje koriste naturisti a na koje zadnjih godina dolazi sve više tekstilaca. Dovoljan je jedan telefonski poziv... Mada sumnjam da bi policija i tu nešto kažnjavala, možda neko usmeno upozorenje, iako je i to već previše... Kazne bi valjda uslijedile kad bi se netko skinuo na dobro posjećenim tekstilnim plažama i sl. Barem se ja tako nadam...

Iskreno 90% sam siguran ali misim da sam na jednoj nesluzbenoj plazi vodio razgovor sa jednim u civilu. Jer po nacinu govora, drzanju, ponasanju i kompoziciji recenica moze bit samo policajac; i nije bilo problema.
Ali nekako me strah situacije di se nadje nekakva obitelj sa djecom (naravno preduvjet je odredeni mentalitet, kojeg nazalost ima) i nazovu policiju da im "ocisti" plazu. Na nekoj usamljenoj plazi mislim da je to malo vjerovatno, ali na nesluzbenim plazama koje su blizu, ili odmah u nastavku teksitlnih strah me da je to dosta moguce; poucen dosadasnjim iskustvima.
Ne jednom sam imao priliku biti na dijelu nesluzbene plaze zajedno sa jos nekoliko ljudi i pojavi se majka s muzem/prijateljicom i djelom, s oprostenjem, nasere se na glavu svima (stijene) i onda se deru za djecom, urlaju medusobno, o mobitelima da i ne govorim i jos cijelo vrijeme brundaju da kako mi mozemo tu bit goli kad su oni s djecom... naravno da su barem 50 ak metara od "pocetka" nesluzbenog nudo dijela, i da 10 m dalje imaju potpuno prazan dio obale; ali tu im je valjda ljepsi ulaz u vodu.
BunnyRabbit

PostPostao/la mario » 04 sij 2013 16:34

Zanimljivost vezana za problem definiranja golotinje u praksi. U pojedinim službenim FKK kampovima ili plažama na kojima se zahtijeva golotinja (npr. Bunculuka na Krku, Kandalora na Rabu), ženama se priznaje da su gole ako su samo u toplesu. Ima to svojih razumljivih razloga, žene znaju na što mislim (mogu nenudistice i muljati na taj način, ali osobno me ne smeta). Istovremeno, njima je na tekstilnim plažama priznato da su obučene, a vidio sam osobno na njima više puta i žene u toplesu i samo u tangama. Bit će zanimljivo, kako će se to po novome zakonu tretirati.
mario

PostPostao/la BunnyRabbit » 04 sij 2013 16:51

mario je napisao/la:Zanimljivost vezana za problem definiranja golotinje u praksi. U pojedinim službenim FKK kampovima ili plažama na kojima se zahtijeva golotinja (npr. Bunculuka na Krku, Kandalora na Rabu), ženama se priznaje da su gole ako su samo u toplesu. Ima to svojih razumljivih razloga, žene znaju na što mislim (mogu nenudistice i muljati na taj način, ali osobno me ne smeta). Istovremeno, njima je na tekstilnim plažama priznato da su obučene, a vidio sam osobno na njima više puta i žene u toplesu i samo u tangama. Bit će zanimljivo, kako će se to po novome zakonu tretirati.

U pravilu, ako se ne varam, golotinja je pokazivanje intimnih podrucja, ilitiga po naski genitalija. Zenama se donji dio kupaceg tolerira na fkk plazama iz, jelte, poznatih razloga.

Sta se tice toplesa / tangi na normalnim plazama novi zakon ne mijenja nista. Jer i sada organi reda mogu reagirati ako netko nazove i prijavi da su povrijedeni moralni osjecaji pojedinca takvom pojavom. Ali isto tako moze i zvati ako tebe vidi u pripijenim hlacama (biciklicticke, ili za trcanje npr) i objasni da se tebi nesto vidi pa da su povrijedeni moralni osjecaji.

Sta me eto podsjeca na scenu od prije koje godine, kad se ravno u podne na plazi u turistickom naselju 2-3 km od najblize kuce, punoj kupaca, djece, zena sto u toplesu sto u kupacim, pojavila gospodja (po drzanju pretpostavljam mladja) ocito muslimanske vjeroispovjesti, komplet zamotana, razmotala tepih i pocela da se klanja. Na plazi, tocnije usred plaze. Nemogu ni opisat koliko je sve skupa nadrealno izgledalo.
Da nebi netko krivo shvatio, nemam nista protiv nikoga, dapace, imam dosta prijatelja/ca i muslimanske vjeroispovjesti ali ovo daleko vise lici na provokaciju nego na cin vjere. Sta ako su tada bili povrijedeni neciji moralni osjecaji?
BunnyRabbit

PostPostao/la galileo » 04 sij 2013 22:45

Heh ja ko mali Mujo i dalje nisam uspio pročitati taj zakon ili prijedlog zakona o kojem vi sad raspravljate! No u tome svemu me zanima kolika bi to trebala biti kazna ako se netko npr skine i bude gol na trgu u Zagrebu, ili se skine na nekoj plaži usred kolovoza na nekom otoku na jadranu! Odnosno zanima me da li postoji razlika u tim kaznama i zanima me konkretno koliko je to iznos kazne za takvo što! Pitam iz razloga što ja možda to sve skupa krivo gledam, pa si mislim da ako ne postoji razlika u gore navedenim primjerima i ako stvarno krene nekakvo kažnjavanje po plažama, to sve skupa dovede do nekakvog revolta i pobune nas nudista gdje bi onda primorani kaznama i prijavama napokon digli glas i medije i crkvu :lough1 šala mala za ovo zadnje, te bi se napokon to moglo dovesti u red barem što se plaža tiće!
Hakuna matata!!!!
galileo

Slike: 9

PostPostao/la BunnyRabbit » 05 sij 2013 12:14

galileo je napisao/la:Heh ja ko mali Mujo i dalje nisam uspio pročitati taj zakon ili prijedlog zakona o kojem vi sad raspravljate! No u tome svemu me zanima kolika bi to trebala biti kazna ako se netko npr skine i bude gol na trgu u Zagrebu, ili se skine na nekoj plaži usred kolovoza na nekom otoku na jadranu! Odnosno zanima me da li postoji razlika u tim kaznama i zanima me konkretno koliko je to iznos kazne za takvo što! Pitam iz razloga što ja možda to sve skupa krivo gledam, pa si mislim da ako ne postoji razlika u gore navedenim primjerima i ako stvarno krene nekakvo kažnjavanje po plažama, to sve skupa dovede do nekakvog revolta i pobune nas nudista gdje bi onda primorani kaznama i prijavama napokon digli glas i medije i crkvu :lough1 šala mala za ovo zadnje, te bi se napokon to moglo dovesti u red barem što se plaža tiće!

(2) Tko se na javnom mjestu koje za to nije predviđeno pojavi gol ili pokazuje spolne
organe ili na drugi način vrijeđa ili omalovažava moralne osjećaje građana kaznit će se
novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 do 4.000,00 kuna ili kaznom zatvora u trajanju do 20
dana
.

Mislim da bi se za dovodenje u red trebalo malo izvrsiti pritisak na HTZ, pa da oni malo pritisnu lokalne zajednice po pitanju osiguranja i uredivanja javnih plaza kad nam je DNH vec zakurac (s oprostenjem). Ima podosta argumenata koje bi se moglo ponuditi TZ zasto bi to trebali napraviti, i zasto bi to bilo korisno za hrvatski turizam. Dok oni uopce nemaju FKK na sluzbenim stranicama.
BunnyRabbit

PostPostao/la galileo » 05 sij 2013 22:19

Tko se na javnom mjestu koje za to nije predviđeno pojavi gol ili pokazuje spolne
dana.

Eh sad opet ja kao mali Mujo i kao laik moram pitati i konstatirati da li u tom istom zakonu striktno piše koja su to javna mjesta koja su predviđena da se netko skine gol, jer ako to nije striktno napisano onda smatram da se to može široko gledati, odnosno ako plaža striktno nije označena kao tekstilna plaža na kojoj se ne smije skinuti i biti gol (a tu bi ubrojio samo plaže isključivo one koje imaju one smiješne paravane za preskidanje ), onda isto tako se može gledati da na plažama koje nisu službeno nudističke a nisu ni tekstilne znači divlje plaže, ne može se po meni takva plaža svojevoljno proglasiti tekstilnom i na tim plažama kažnjavati isključivo nudiste i obrnuto. Isto tako pada mi napamet što bi policajac napravio i da li bi trebao evidentirati ako bi mu se u slučaju prijave i kažnjavanja pokazala valjana iskaznica DNH!
Naravno ovdje govorimo o plažama tako da sam uvjerenja da ipak koliko god se pribojavali novog zakona volio bih kad bi neki pravnik to malo razjasnio, jer dosadašnja moja praksa sa sudovima je takva da ako nešto striktno ne piše (znači popis javnih mjesta na kojima se smije ili ne smije biti gol)teško da se može onda bez sudske odluke naplatiti kazna i vjerujem da bi žalba uložena morala uroditi plodom.
Hakuna matata!!!!
galileo

Slike: 9

PostPostao/la CroNat » 06 sij 2013 12:11

galileo je napisao/la:Eh sad opet ja kao mali Mujo i kao laik moram pitati i konstatirati da li u tom istom zakonu striktno piše koja su to javna mjesta koja su predviđena da se netko skine gol, jer ako to nije striktno napisano onda smatram da se to može široko gledati, .

U tom prijedlogu zakona javno mjesto je ovako definirano:

javno mjesto je svaki prostor koji je u bilo koje vrijeme bezuvjetno dostupan
svakome. Javnim mjestom smatra se i prostor koji je uz ograničenje vremena ili
pod drugim uvjetom dostupan svakome, kao i prostor koji je pod određenim
uvjetima dostupan određenim osobama. Prekršaj je počinjen na javnom mjestu i u
situacijama kada su njegova obilježja ostvarena na prostoru koji nema značaj
javnog mjesta ako je to mjesto dostupno pogledu ili čujnosti s javnog mjesta ili je
njegova posljedica nastupila na javnom mjestu;

Znači, praktično je sve javno mjesto, pa i najzabačenija plaža, nenaseljen otočić, šuma ili potok u planinama.
Croatia Naturally
http://www.cronatur.com
CroNat
Moderator/ica
Moderator/ica

Slike: 39

PrethodnaSljedeća

Natrag na Općenito o naturizmu / nudizmu / FKK

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.